Vistéria (Wisteria floribunda)

  wisteria3 Najromantickejšia rastlina, ktorej kvety pripomínajú vodopády.

Každoročne počas neskorej jari okúzľuje strapcami ružových, fialových, modrých či bielych kvetov, ktoré sú neraz dlhé až 50 cm. Oveľa menšie, no zato sladko voňajúce kvety má vistéria čínska , ktorá kvitne pred pučaním listov.

Vistéria veľmi rýchlo obrastie nevzhľadné fasády, múry, pergoly či altány. Vistéria je drevitá, rýchlorastúca až agresívna liana – vistéria kvetnatá sa ovíja vpravo a  vistéria čínska vľavo.

Nevypláca sa ju podceniť. Nie je zriedkavosťou, že sa vyšplhá do výšky 10 až 15 m. Zvyčajne kvitne súčasne s vyvíjajúcimi sa mladými perovitými listami. Po odkvitnutí je rastlina zdrojom blahodarného tieňa. Na jeseň sa listy krásne vyfarbujú do zlatožlta. Jej povestná životaschopnosť, dlhovekosť, nežné kvetové vodopády a prenikavá vôňa z nej robia najpríťažlivejšiu popínavú lianu.    Vistéria dodáva záhrade romantickú atmosféru a získava si tak srdcia stále nových milovníkov kvetov.wisteria5

 Vistérie sú silné popínavé dreviny s pestrým využitím v záhrade. Medzi ich pozitíva môžeme radiť predovšetkým mrazuvzdornosť, vitalitu, dlhovekosť a schopnosť popínavosti. Sú veľmi cenené pre svoje veľké visiace kvety, ktoré v plnej kráse rozkvitajú na jar ešte pred vyrašením lístia.  Kvety môžu byť bielej, ružovej, fialovo-modrej alebo fialovej farby.

Rady pre pestovateľov: čínska vistéria znesie mrazy -20 °C, japonská -15 °C, darí sa jej v stredne úrodnej,  vlhkej pôde, ktorá sa príliš nevysušuje a kde korene môžu rásť do veľkej hĺbky, prispôsobí sa väčšine typu pôd, ale najviac sa im darí v neutrálnej, jemne kyslej pôde s pH 6-7, pripravíme jej oporu, po ktorej sa bude môcť ťahať, vysádzame ich pri dodržaní 6 metrovej vzdialenosti, pravidelne rastliny režeme, čím dosiahneme tak pravidelné kvitnutie a rast vistérie budeme mať pod kontrolou. Dobrá rada Vistériu možno vysádzať počas celého vegetačného obdobia s koreňovým balom. Ak sa rozhodnete vypestovať si ju svojpomocne – výsevom semien, treba rátať s tým, že rastliny zakvitnú až o niekoľko rokov.

Bez opory nie

Vistéria nevyhnutne potrebuje pevne ukotvenú oporu (napríklad silné kovové tyče zafixované v betónovom lôžku) – najmä v čase kvitnutia a po daždi je hmotnosť rastliny veľmi vysoká. Rozhodne sa nesmie dostať do blízkosti antén, satelitov, strešnej krytiny či odkvapových rúr, pretože ich môže silou ovíjavých konárov zdeformovať a zničiť.  Takisto môže zlikvidovať aj latkový plot či treláž, ak rastie bez zásahu.

Stanovište
Potrebuje chránené miesto na slnku s výživnou, vápenitou a stále mierne vlhkou pôdou. Vistéria znáša aj nižšie teploty (po namrznutí dobre obrastá), neškodí jej ani sucho a úpal. Najlepšie u
wisteria4robíme, ak ju vysadíme na južnú či juhovýchodnú stranu.

 

Kam sa nehodí
Pre svoju mohutnosť nie je vhodná do menších záhrad a ani tam, kde sa pohybujú deti – ide o jedovatú drevinu a lákať ich môžu napríklad struky so
semenami.