Zvončeky (Campanula punctata)

Zväčša trvalka

Obľúbený rod pre skalky predovšetkým preto, že väčšina zvončekov kvitne v lete (jún a júl, kedy je už veľká časť alpiniek odkvitnutá) a obdobie kvitnutia je dlhé.

Kvet:  V – VII

Nároky na vlahu: suchá pôda, pozor na prelievanie

Nároky na slnko: slnečné, polotieň

Pestovanie: mrazuvzdorný do  -25 C

Stanovisko: Slnečné

Výška: 70 cm

Pôda:  mierne vlhká, ale dobre priepustná štrkovitá pôda s dobrou drenážou

Hnojenie: Podľa potreby hnojivom na trvalky (dbať na dávkovanie)

Rast: Kompaktný

Rod Campanula je značne rozsiahly, zahŕňa mnoho druhov s rôznymi požiadavkami na pestovanie. Väčšina predstavuje nenáročné, dobre rastúce a bohato kvitnúce skalničky. Menšia časť vyžaduje špeciálne podmienky pre pestovanie a nie je vhodná pre začiatočníkov.

Zvonce kvitnú hlavne v rôznych odtieňoch modrej, vyskytujú sa aj biele kultivary, fialové a zriedka aj žlté. Koruna kvetu je zvonkovitá, nálevkovitá, trúbkovitá, najčastejšie 5-cípa. Listy sú podľa druhu zelené, šedo-zelené, u niektorých druhov sú husto chlpaté.

Ide väčšinou o trvalky, zriedka aj jednoročné alebo monokarpické (po odkvete odumierajú, preto je potrebné zachytiť semená, aby sme o ne neprišli).

Väčšina preferuje slnko a mierne vlhkú, ale dobre priepustnú štrkovitú pôdu s dobrou drenážou. Sadia sa do skalných štrbín, do suchých múrikov či do skaliek v nádobách.

Plodom je tobolka obsahujúca veľké množstvo semien, preto sa veľmi dobre rozmnožujú.

Možno ich množiť aj delením v jarnom alebo jesennom období alebo odrezkami. Výhodou zvoncov je to, že sa krížia veľmi ťažko. Nemusíme sa preto báť, že nám z pozbieraných semien vyklíči nejaký hybrid.